خانه / خبر / اردوی فرهنگی زیارتی طلاب و فعالین فرهنگی شهرستان کهنوج توسط کانون بانو امین وخیرین در مشهد برگزار شد

اردوی فرهنگی زیارتی طلاب و فعالین فرهنگی شهرستان کهنوج توسط کانون بانو امین وخیرین در مشهد برگزار شد

بسمه تعالی

گزارشی از برنامه های اردوی علمی ، فرهنگی و زیارتی طلاب و مبلغین جنوب استان کرمان به مشهد مقدس

کانون فرهنگی بانو امین – 16 تیرماه سال 1396

با توجه به اینکه آسیب های فرهنگی بسیاری در جنوب استان کرمان از جمله ” بالا رفتن آمار اعتیاد در مردان و زنان ، بیکاری ویا کم کاری و خانه نشین شدن مردان و شاغل شدن زنان و کمرنگ شدن حضور آنها در خانه ، طلاق رسمی و عاطفی، از هم گسیختگی خانواده ها ،فرار دختران، بدحجابی ، فساد اخلاقی… به چشم می خورد.
جمعی از بانوان فرهنگی و مبلغ با حمایت کانون فرهنگی بانو امین تحت عنوان مجمع بانوان در کنار هم گرد آمدند و سعی دارند در کارگروه ” تحکیم بنیان خانواده ” فعالیت نماید. چرا که همه ی مشکلات ریشه در خانواده دارد
بر اساس بررسی ها و تحقیقات توسط اعضای مجمع در نشست های مختلف با مسئولین شهرستان روشن شد که منشأ عمده ی این مشکلات و آسیب ها به عدم آگاهی خانواده ها نسبت به سبک زندگی اسلامی وعدم شناخت صحیح مهرورزی نسبت به همسر و فرزندان و عدم توجه به حس مسئولیت نسبت به یکدیگر می باشد. برهمین اساس موثرترین و موفق ترین روش برای ترویج ارزش ها و کاهش آسیب های اجتماعی ، توسعه آموزش های ه

گزارش مصور روزانه از برنامه های اردوی علمی زیارتی
تعداد 30 نفر از بانوان مبلغ شهرستان های کهنوج و رودبار برای گذراندن دوره تبلیغی در تاریخ 16/4/96 به اردوی مشهد مقدس اعزام شدند محل اسکان آنها در حوزه علمیه مکتب نرجس ( تحصیلات تکمیلی) بود که تا تاریخ 22/4/96 به طول انجامید.

• روز اول شنبه– 17/4/96
• ساعت 9:30 الی 11 جلسه خوش آمد گویی

توسط سرکار خانم عظیمی (مدیریت تحصیلات تکمیلی مکتب نرجس) و معرفی شخصیت اخلاقی، اجتماعی و گستره فعالیت های خانم خاموشی( طاهایی) ( موسس مکتب نرجس مشهد مقدس) همچنین از دغدغه ها و شیوه های تبلیغی ایشان در زمینه آگاهی رسانی به بانوان گفته شد.

• ساعت 16 کلاس شیوه ی تبلیغ نوین به وسیله هنر (استاد حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای فعال )

در این کلاس شیوه ای نو در تبلیغ برای نوجوانان با زبان خود آنها و استفاده از واژه هایی که خود آنها استفاده می کنند همچنین استفاده از حرکات دست و صورت به صورت نمایش و تئاتر برای ماندگار کردن مسائل در ذهن نوجوانان بیان گردید همچنین برای نمونه در ادامه کلاس استاد به همراه همکار خود جناب آقای دهقان قرائت صحیح سوره حمد را در قالب تئاتر بسیار جذاب ارائه نمودند.

• ساعت 21:30 الی 24:10 نشست صمیمانه با 4 نفر از مبلغین فعال کشور لبنان

این نشست صمیمانه با خوردن شام شروع شد بعد از آن با قرائت آیات نورانی از کلام الله و معرفی میهمانان حاضر در جلسه ادامه پیدا کرد هر کدام از بزرگواران شیوه های تبلیغی خود را و اینکه چه سختی هایی را در این راه برای رسیدن به موقعیت های فعلی اجتماعی کشیده بودند را بیان نمودند در بین میهمانان خارجی یکی از بزرگواران که سنی بودند دلیل شیعه بودن خود را عنوان نمودند و اینکه با گذراندن چه مراحلی اکنون مدیریت چهار حوزه علمیه در لبنان را برعهده داشتند در ادامه یکی دیگر از میهمانان لبنانی که باعنوان مبلغ در کشورکانادا فعالیت داشتند از شخصیت و فعالیت های بانو امین سخن گفتند.

• روز دوم یکشنبه– 18/4/96

• ساعت 8 – 9:30 شیوه های بیان احکام کلی و احکام بانوان ( استاد خانم کامل / از اساتید مکتب نرجس)
در این کلاس در ابتدا برخی اصطلاحات فقهی در مسائل احکام توضیح داده شد در ادامه نوع بیان احکام و مسائل مبتلی به مکلفین به شیوه های نوین بیان گردید در آخر به سوالات حاضرین در کلاس پاسخ داده شد.

• ساعت 10 الی 12 مبحث تبلیغ نوین و اخلاق (خانم شایسته خو مدیر محترم حوزه علمیه مکتب نرجس سطح2)

در این کلاس تاثیرات اخلاقی مبلغ و شیوه های تبلیغی با استفاده از تفسیر آیه شریفه 148/سوره مبارکه بقره و روایت عِنوان بصری تبیین گردید.

• برگزاری نماز جماعت در خوابگاه در روزهایی که به علت طولانی شدن کلاس ها فرصت برای رفتن به حرم و شرکت در نماز جماعت نبود

• ساعت 15 شیوه های مشاوره عملی ( سرکار خانم حبیبی از مشاوران حوزه و دانشگاه)

در ابتدا اصطلاحات در این علم بیان شد و در ادامه روایت امام رضا علیه السلام مبنی بر اینکه مومن سه خصلت دارد؛ سر و رازداری از پروردگار، مدارا کردن از پیامبر صلی الله علیه و آله، صبر از امام معصوم علیه السلام .وظایف . شرایط مشاور کامل تبیین گردید.

• ساعت 22:30 الی 24 نشست صمیمانه مبلغین برای نقد و بررسی کتاب و آشنایی با فرهنگ های متفاوت شهرستان و حومه آن.

• روز سوم دوشنبه– 19/4/96

• ساعت 8 الی 9:30 شخصیت اجتماعی و کرامات امام رضا علیه السلام (خانم عظیمی مدیریت تحصیلات تکمیلی مکتب نرجس)

بر اساس 8 پیام و درس از آقا علی بن موسی الرضا ؛ عبادت و نیایش، انس با قرآن، اطاعت از ولی امر، علم و دانش، …مبحث این کلاس تشریح گردید.

• ساعت 9:15 الی 10

ختم دسته جمعی قرآن توسط بانوان مبلغ به نیابت از آقا صاحب الزمان هدیه شد به آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام .

• ساعت 10:30 الی 12 اخلاق (خانم شایسته خو مدیر محترم حوزه علمیه مکتب نرجس سطح2)

در این کلاس هشت خصلت مومن از منظر امام صادق علیه السلام ” صبر، شکر، قناعت،…مورد بررسی قرار داده شد.

• ساعت 21 اخلاقی و پرسش و پاسخ ( سرکار خانم رثائی از اساتید حوزه علمیه خواهران مشهد )

جلسه با خاطراتی از خانم طاهایی شروع شد و ویژگی های اخلاقی مبلغین و در ادامه با پاسخ گویی به سوالات مبلغین به پایان رسید.

• ساعت 22:30 نشستی با میهمانان خارجی از چین، هند و پاکستان برگزار شد

در این نشست هر کدام از میهمانان بعد از معرفی خود جریان ورود شان به ایران و کارهای تبلیغی و سختی هایی که در این راه متحمل شده بودند را برای مبلغین بیان کردند .

 روز چهارم سه شنبه– 20/4/96
• در روز چهارم از اردو یک گروه از مبلغین به قید قرعه همراه با گروه های جهادی به روستا های اطراف مشهد اعزام شدند تا از نزدیک و به صورت عملی با کار تبلیغ آشنا شوند و تجربه کسب نمایند و گروه از مبلغین برای بازدید از قسمت های فرهنگی ، پژوهشی و کتابخانه مکتب نرجس برده شدند و در مکتب نرجس یک جلسه اخلاقی هم از ساعت 9:30 الی 10:30 برای مبلغین توسط خانم رثائی با محوریت پیام امام رضا علیه السلام به عبدالعظیم حسنی برای شیعیان برگزار گردید.
• ساعت 15:30 الی 5 مباحث مشاوره ای توسط سرکار خانم حبیبی

ادامه مباحث جلسه قبل پی گیری شد و در ادامه روایتی از امیر المومنین علیه السلام: انسانها سه دسته اند کسانی که در گذشته زندگی می کنند و کسانی که در آینده و کسانی که در حال… بطور کامل تمام ابعاد آن از نظر علمی ، روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته شد.

• ساعت 17:10 الی 18 طب سنتی ( خانم بنی اعتماد از اساتید حوزه علمیه مکتب نرجس)

• ساعت 18:15 الی 19:30جلسه اخلاقی نقش تعقل در تربیت با تفسیر آیات 60 و 61 سوره مبارکه قصص

طبق برنامه همیشگی مکتب نرجس که روز های سه شنبه جلسه تفسیر آیات قرآن را به صورت عمومی برگزار می کنند توفیقی حاصل شد که مبلغین مجمع بانوان در این جلسه حضور پیدا کنند و از بیانات استاد دعوت شده بهره ببرند

• ساعت 20 شرکت مبلغین در نماز جماعت حرم امام رضا علیه السلام وجلسه سخنرانی جناب آقای خاتمی و دعای توسل که توسط مداح اهل بیت علیهم السلام آقای میر داماد برگزار می گردید.

 روز پنجم چهار شنبه– 21/4/96

• ساعت 8:30 الی 10:15 بررسی سند 2030 ( توسط سرکار خانم طاهری

• ساعت 10:30 الی 12:20 مباحث مشاوره قبل و بعد از ازدواج ( سرکار خانم اقدم )

• ساعت 19 الی 5 صبح

برای نماز جماعت و صرف شام ( مبلغین دعوت سفره ی آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام بودند) و بیتوته و مناجات شبانه با پروردگار وارد حرم مطهر شدند.

 روز ششم و آخر پنجشنبه– 22/4/96

روز اخر به خود مبلغین اختصاص داده شد جهت تهیه سوغاتی برای خانواده ها و وداع با آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام . مبلغین راس ساعت 12:30 خوابگاه را برای خروج از مشهد مقدس ترک کردند .

به شکرانه توفیق و به رسم ادب و ارادت بسی شایسته است از تلاش های بی شائبه و زحمات صادقانه ی بزرگوارانی که در بر پایی و برگزاری این اردو مبذول داشتند از جمله مدیریت محترم مکتب نرجس سطح 2 و تحصیلات تکمیلی و همکاران بزرگوار ایشان کمال تشکر و تقدیر را داشته باشیم
با امید به این که همواره توفیق ، رفیق طریق سعادت ، سیادت و سلامت این بزرگواران باشد.
تهیه کننده گزارش راهنمای اردوی طلاب کهنوج خانم شمبویی.

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*