خانه / اجازه اجتهاد بانو از مراجع / اجازه اجتهاد بانو از مراجع

اجازه اجتهاد بانو از مراجع

1. اجازه اجتهاد از آیه الله محمد رضا نجفی اصفهانی

ترجمه ی اجازه اجتهاد از آیه الله محمد رضا نجفی اصفهانی

بسم الله الرحمن الرحیم

هنگامی که گلستان،خوش رو و هوایش صاف ورایحه پاکش پراکنده گردد،آن گاه که نسیمش روحبخش و جویبارها در سایه درختانش روان گردد؛ بلبلان عندلیب با هوشیاری کامل به زیباترین و نیکوترین و پسندیده ترین وجهی ، حدیث قدرت لایزالی و سرود سپاس و ستایش پروردگاری را می سرایند، که گفتار واجب الوجودی او بر صفحات عالم امکان رقم خورده است. دریاها نیز به زبان امواج، اخبار جود و کرم خداوند را روایت می کنند.

 

آفریدگار را سپاس و ستایش می گوییم، حال آنکه هیچ گفتاری نمی تواند حق حمد و ثنای الهی را، آن چنان که شایسته است، ادا کند. خدای را شکرگزاریم بر فراوانی و تواتر نعمت هایش که همه از لطف اوست و سلام و درود می فرستیم بر همه پیامبران و فرستادگان و مبلغین وحی و دستورات الهی، بویژه بر برترین آنان و عالی ترین واسطه بین عالم رسالت و جهان خلقت، حضرت محمد(ص) و خاندان پاکش که آثار شرافت و بزرگواری را پی در پی و سینه به سینه روایت کردند. آنان که پذیرش طاعات، موقوف بر دوستی آنان و قبولی عبادات، منوط به شناختن حق ایشان است. همچنین رحمت و رضوان الهی بر گذشتگان و مشایخ صالح ما باد که راه آنان را پیروی کردند و علوم و آثار آن برگزیدگان حق را به ما سپردند.

 

اما سیده دانشمند و شریف، گوهر گرانقدر مستور، میوه درختی که اصلش ثابت و شاخه هایش در آسمان است گل سرسبد باغ فرزندان زهرای اطهر(ع) صاحب مفاخر و مناقب بزرگ بانوی خاندان ابی طالب، که راه آبا و اجداد گرامیش را پیروی کرده و مکارم اخلاق و بزرگواری ها را در خود جمع نموده و هم او که در حسب و نسب و بزرگواری و شرافت را در اعلی درجاتش به خود اختصاص داده؛ بانوی فرزانه، حکیم، عارف کامل، صاحب فضایل، سیده مشایخ، بانوی گرانقدر واصل به رحمت الهی، صاحب شرف عالی، کسی که غرفه های بهشتی از جوار جدش نور گرفته و خدا شراب های خالص بهشتی را شربت صبح و شامش قرار داده است، کتاب ارجمندش را اربعین هاشمیه نامیده بود، به من هدیه کرد. اگر امر نامگذاری به بنده سپرده می شد، من آن را« فاطمیه » می نامیدم.

 

این کتاب را گنجینه ای از گوهرهای گران بها یافتم که از آن بهره های فراوان به دست می آید. تالیفی که به شهادت هر مولفی در برگیرنده انواع علوم و زنده کننده آثار و سنن و رسوم اسلامی است.

 

تزین معانیه الفاظه       والفاظه زاینات المعانی

 

چه بسیار از گنجینه های نهفته اسرار که آشکار نموده و مشکلات اخبار را که تفسیر کرده و چه فراوان مواردی که دشواری را از مسایل پیچیده برطرف نموده و چه بسا در موارد اختلافی که راه صحیح را برگزیده است. جای شگفتی نیست که اهل بیت (ع) به آنچه در آن است داناتر و به ظاهر و باطن آن آگاه ترند. کتابی که همراه قرآن است، ام الکتابی که اگر بخشی از آن به گونه ای شایسته ظهور و صدور یابد، آفاق شکافته می شود و سرزمین ها از شام تا عراق در هم نوردیده می شود و مدارس علم و مجالس علما را در بر می گیرد.

 

چگونه است که این گوهر گرانقدر مستور مانده؛ گوهری که باید او را شناخت و شایسته است که زنان عفیف و شریف به او ( بانو علویه امین ) ببالند و افتخار کنند، آن گونه که مردان بزرگ بدان گونه ستوده نشده اند.

 

… به ایشان اجازه داده ام که روایت کند از من (به این طریق) تمامی کتب شیعه و روایات آنان را ، از آنچه که روایش (به این طریق)برای من صحیح است ونیز به طریقه های دیگری که آنها را ذکر نکرده ام و بیشتر آنها در پایان مستدرک الوسایل شیخ علامه نوری مذکور است.

 

محمدرضا نجفی اصفهانی

 

آیت ‏الله شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی بانو امین را اینگونه توصیف می کنند…

آیت ‏الله شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی

آیت ‏الله شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی رحمه‏ الله در اجازه نامه اجتهادی که به بانو امین نوشته‏ اند ایشان را این‏گونه توصیف می‏کنند: «اما سیده دانشمند و شریف، گوهر گران‏قدر مستور، میوه درختی که اصلش ثابت و شاخه‏ هایش در آسمان است، گل سرسبد باغ فرزندان زهرای اطهر علیها السلام ، صاحب مفاخر و مناقب بزرگ، بانوی خاندان ابی‏طالب که راه آبا و اجداد گرامی‏اش را پیروی کرده و مکارم اخلاق و بزرگواری‏ها را در خود جمع نموده و همو که حسب و نسب و بزرگواری و شرافت را در اعلی درجاتش به خود اختصاص داده، بانوی فرزانه حکیم، عارف کامل، صاحب فضایل، سیده مشایخ، بانوی گران‏قدر، واصل به رحمت الهی، صاحب شرفِ عالی، کسی که غرفه‏ های بهشتی از جوار جدّش نور گرفته و خدا شراب‏های خالص بهشتی را شربت صبح و شامش قرار داده است».

 

 

 

2. اجازه اجتهاد و روایت از آیه الله ابراهیم حسینی شیرازی اصطهباناتی

ترجمه ی اجازه اجتهاد و روایت از آیه الله ابراهیم حسینی شیرازی اصطهباناتی

 

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

 

الحمد لله رب العالمین و افضل الصلوات اکمل التحیات علی اشرف الانبیاء والمرسلین و اکملالسفراء و المبلغین محمد (ص)و آل الکهفالحصین و غیاث المصظر المسکین و لعنه الله علی اعدائهمابدالابدین و دهر الداهرین .

 

بانوی بزرگوار،شریف،اصیل،علم ،عامل،جامع علوم عقلی و نقلی،گوهر روزگار و حجت زنان زمان((حاجیه خانم)) دامتتاییداتها،دختر مرحوم حاج سید محمد علی امین التجار اصفهانی –طابثراه– از کسانی است که مدت مدیدی از عمر عزیز و زمان درازی از زندگی گرانقدرش را در تحصیل علوم شرعی و معارف دینی و تکمیل مکارم اخلاق حسنه وتحقیق و تنفیح قواعد فقه و اصول گذرانده است ،تا جایی که به مراتب علی علم و دانش نایلامد و از کسانی گردید که او را با انگشت به یکدیگر نشان می دادند.

 

ایشان از این حقیر اجازه خواست و بنده از وی در مسائل اصول و فقه سوالاتی نمودم .

 

پاسخ های آنها را برایم ارسال کرد و به گواهی بعضی از بزرگان مورد اطمینان،ثابت شد که آن جوابها از خود ایشان است ،آن پاسخ ها از طول ید و کثرت اطلاعات ووجود قوه استنباط و دستیابی ایشان است ، به درجه ای از اجتهاد،خبر می داد.پس بر ایشان باد عمل به احکامی که به روش شناخته شده بین علمای اسلام ،استنباط می کند.و این فضل و موهبتی الهی است که خداوند به هر کس از زنان و مردان که بخواهد عطا میکند. و چه نیکو سروده است :

 

فلو کن النساءکمثل هذه لفضلت النساء علی الرجال

 

فلا التانیثل اسم الشمس عار         و لاالتذکیرفخرللهلال

 

باید خدای را براین نعمت ها و بخشش های گرانقدر که به او عطا کرده است ،سپاسگزار باشد.

 

همچنین به ایشان اجازه دادم که روایت کند ازمن ان چه را که روایتش برای من صحیح است به طرفی که به مشایخ بزرگ و دانشمندان جامع علوم –که خدا مقامشان را در بهشت عالی گرداند-منتهی گردد.

 

در پایان به ایشان سفارش میکنم که در موارد شبهات جانب احتباط را رها نکند ،زیرا این راه،نگاهدارنده انسان است.و امیدوارم که مرا از دعای خیر فراموش نکند.

 

صفر الخیر 1354

 

ابراهیم حسینی شیرازی اصطهباناتی

 

 

3. اجازه نامه ی اجتهاد آیة الله محمد کاظم شیرازی

ترجمه ی اجازه ی اجتهاد از آیة الله محمد کاظم شیرازی

 

الحمدلله وحده و الصلاه و السّلام علی من لا نبی بعده و علی آله و صحبه.

 

از آنجا که شرف و برتری علم برکسی پوشیده نیست و مواهب آن به شمار در نمی آید، لذا مردم به تحصیل آن اشتیاق می ورزند و “حاجیه خانم” دامت تأییداتها دختر مرحوم حاج سیّد محمد علی امین التجار اصفهانی طاب ثراه که بانوئی بزرگوار، شریف، اصیل، عالم، عامل، برگزیده ی زنان زمان و مایه ی شگفتی دورانش می باشد، از کسانی است که مدت مدیدی از عمرش و زمان درازی از زندگانی اش را صرف تحصیل علم نموده است.

 

ایشان از بنده اجازه خواست. من بعضی از آنچه را که ایشان در پاسخ به سوالات امتحانی فقه و اصول و نیز شرح هایی که بر برخی از اخبار نوشته بود، دیدم. پس از آن که به شهادت تنی چند از بزرگان مورد اطمینان ثابت شد که اینها از اوست، مراتب فضل و طول ید وی در علوم معقول و منقول و نیز دستیابی ایشان به مرنبه ای از مراتب اجتهاد روشن گردید. پس بر ایشان باد عمل به احکامی که به روش های شناخته شده بین بزرگان و دانشمندان اسلامی، استنباط می کند و باید خدا را بر این نعمت گرامی و مرتبه عالی سپاس گوید. بر او باد اجتهاد و نگهداری جانب احتیاط.

 

به ایشان اجازه دادم که روایت کند از من تمامی آنچه را که روایتش برای من صحیح است به طرقی که متصل به ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین باشد. درود و رحمت و برکت خدا بر او و بر تمامی خواهران و برادران مومنم باد.

نجف، حرم مطهر حضرت امیرالمؤمنین،هفتم صفر1354ه.ق.

محمدکاظم شیرازی

 

4. اجازه نامه ی اجتهاد از ایت الله عبدالکریم حائری یزدی

 

 

آنچه را آقای محمدکاظم شیرازی نوشته اند، صحیح است.امیدوارم آن بانو مرا از دعای خیر در جاهائی که گمان اجابت می رود، فراموش نکند، همانطور که بنده ایشان را از دعای خیر فراموش نمی کنم.

 

 

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*