خانه / تصاویر / قائم مقامی در همایش بزرگداشت مجتهده اصفهانی:«بانو امین» در جامعه سنتی به درجات والا رسید
قائم مقامی در همایش بزرگداشت مجتهده اصفهانی:«بانو امین» در جامعه سنتی به درجات والا رسید

قائم مقامی در همایش بزرگداشت مجتهده اصفهانی:«بانو امین» در جامعه سنتی به درجات والا رسید

آیت الله سید محمد قائم‌مقامی در بزرگداشت مجتهده اصفهانی در کهنوج گفت: بانو امین در جامعه سنتی به درجات والا رسید.

 

🔻به گزارش کهنوجیها به نقل از صدا و سیما از کهنوج، آیت الله سید محمد قائم‌مقامی استاد حوزه و دانشگاه امروز در همایش بزرگداشت بانوی ایرانی مجتهده امین اصفهانی به سخنرانی درباره این شخصیت بزرگ دینی و علمی پرداخت.

 

🔹وی بیان داشت: بانو امین، یکی از علمای بزرگ در چند قرن اخیر است که توانست به عالی‌ترین مراتب علمی در سه زمینه فلسفه، عرفان و فقه برسد.

 

🔸قائم‌مقامی ادامه داد: بانو مجتهده، فیلسوف، عارف، حکیم و فقیه بود و موفق شد که مراتب علمی بسیار بالایی داشته باشد.

 

🔸این استاد حوزه و دانشگاه درجه اجتهادی بانو امین در حوزه‌های فلسفی، عرفانی و فقهی را بسیار بالا دانست و وی را صاحب‌نظر به شمار آورد.

 

🔸وی با بیان اینکه بانو امین در جامعه‌ای‌ صد در صد سنتی به فراگیری دروس حوزه پرداخت، بیان کرد: این بانو دروس را از علمای زمان خود فرا گرفت و نشان داد که بانوان نیز می‌توانند به درجات والا برسند.

 

🔸قائم‌مقامی همچنین به بانوان ایرانی، توصیه کرد که با مطالعه کتاب‌های این بانوی مجتهد، از جمله «سیر و سلوک» «معاد» و «روش خوشبختی و توصیه به خواهران دینی» از دریای دانش این مجتهده بهره ببرند.

 

🔸همچنین حجت‌الاسلام افشار منش امام جمعه کهنوج نیز به سخنرانی پرداخت.

 

🔸در این همایش مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف دولتی، دانشگاهیان و خواهران طلاب به همراه عموم مردم حضور داشتند.

 

🔸در پایان مقاله های برتر ارسالی به این همایش معرفی و از نویسندهای این مقالات تجلیل شد.

 

🔹سیده نصرت‌بیگم امین، معروف به «بانوی ایرانی» از عالمان و عارفان زن شیعه اهل ایران بود که در ۲۰ ‏سالگی به تحصیل فقه و اصول، تفسیر و علم حدیث پرداخت و پس از آن به حکمت و فلسفه و در پی آن به عرفان روی آورد.

 

🔸با وجود تمام مشکلاتی که در آن دوران برای تحصیل بانوان متدین وجود داشت، در ۴۰‏ سالگی به دنبال سال‏ها تلاش شبانه ‏روزی به اخذ درجه اجتهاد نائل آمد.

 

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*